niedziela, 19 października 2014

Psychologicznie


Dzisiejszy wywód, jak zwykle zresztą, będzie miał charakter very nieprofesjonalny, ale postaram się przedstawić w ciekawy (haha) sposób swoje najnowsze psychologiczne odkrycie. Zawsze interesowałam się psychologią, osobowościami, emocjami, ale nigdy poważnie się za to nie zabrałam. Niedawno jednak, pod wpływem Taty, postanowiłam sprawdzić swój typ osobowości. Przypominam, że mój wywód jest laicki i subiektywny.

Istnieje 16 typów osobowości, podzielonych według 4 kryteriów: skąd czerpiesz energię (introwertyk/ekstrawertyk, Introvert/Extravert), jak gromadzisz informacje (poprzez zmysły/intuicję, Senses/iNtuition), jak podejmujesz decyzje (poprzez myślenie/pryzmat uczuć, Thinking/Feeling) i w jaki sposób działasz (osądzanie/obserwacja, Judging/Perceiving). Tak, wiem, to wszystko brzmi trochę zawile i sucho, dlatego odniosę się do swojego własnego przykładu. Na podstawie testu MBTI okazało się, że jestem typem ENTP, czyli innowatorem. Moje ekstrawertyczne ja nieznacznie góruje nad tym introwertycznym, na świat patrzę bardziej intuicyjnie niż na podstawie faktów, przy podejmowaniu decyzji kieruję się bardziej rozumem niż sercem, choć w tej kategorii byłam nieco confused - w moim przypadku thinking przewyższa feeling zaledwie o 1% czyli w zasadzie umiem zrównoważyć głos serca i rozsądku. Z kolei obserwacja króluje u mnie zdecydowanie nad osądzaniem.

Nadal niejasne? Wiem. No to po kolei:

Introvert/Extravert.

Zawsze mnie to zastanawiało. Kiedyś (tu) nawet o tym pisałam - łączę cechy obu typów, pozornie sprzecznych. Introwertyk woli być sam, ekstrawertyk wśród ludzi. Introwertyk poczyta książkę w domowym zaciszu, ekstrawertyk pójdzie na imprezę. Introwertyk najpierw myśli, potem działa, w przeciwieństwie do ekstrawertyka. Nigdy nie wiedziałam, który typ bardziej pasuje do mnie... Przeważył fakt, że ekstrawertyk "ładuje swoje akumulatory" będąc z ludźmi, a introwertyk potrzebuje wyciszenia po całym dniu spędzonym w szkole czy pracy. Ja nawet wracając do domu szukam od razu kontaktu z siostrą albo siadam do komputera by wysłać parę wiadomości do znajomych. Dlatego jestem typem E.

Sensing/iNtuitive.

Tu też miałam problem - w jaki sposób postrzegam świat, poprze zmysły czy intuicję? I znów, odpowiedź nie była oczywista. Z jednej strony zawsze patrzę na fakty i skupiam się na szczegółach, czyli bardziej S. Z drugiej, lubię puszczać wodze wyobraźni, jestem aktywna zrywami i nieregularnie oraz podążam za instynktem. Cechy N nieznacznie przeważyły.

Thinking/Feeling.

Czyli: czy przy podjęciu decyzji będziesz kierować się surowymi faktami, prawdą i sprawiedliwością, czy do głosu dojdą emocje? Serce czy mózg? Jak wspomniałam, moja osobowość plasuje się niemal na środku. Z jednej strony lubię dyskutować i argumentować, staram się być obiektywna, szczera i bezpośrednia, zawsze biorę pod uwagę logikę. Jednocześnie emocje grają dużą rolę przy podejmowaniu decyzji... Thinking zwyciężyło bardzo nieznacznie. Tak więc T.

Judging/Perceiving.

Jedyna kategoria, w której od początku nie miałam najmniejszych wątpliwości. Ludzie z kategorii J uwielbiają planować, podążać za procedurami, są niezwykle poukładani, punktualni i lubią podejmować decyzje i myśleć schematycznie. Jak może zauważyliście, jestem kompletnym przeciwieństwem opisanego przykładu. Olewam zasady i konwencje, najpierw komputer, potem lekcje, a w wakacje miesięczna spontaniczna podróż stopem do Turcji. Obserwacja. Bo tak. Zdecydowane P.

Czy wszystko jasne? Jestem Innowatorem, ENTP, jednym z szesnastu typów osobowości. Mój typ stanowi około 5% populacji, a 70% ENTP'ów to mężczyźni. Jesteśmy kreatywni, pełni pomysłów, zmotywowani do działania, ciekawscy, energiczni. Potrafimy być złośliwi i zaborczy. Nie mamy problemów z asertywnością, obiektywnością, wyobraźnią, stosowaniem logiki i niezależnym działaniem. "Znamy się" na ludziach, szybko potrafimy ich rozgryźć. Lubimy wyzwania i spontan. Jak to wszystko czytałam, to miałam wrażenie, że czytam o sobie (#lamejokes, ba dum tss).

ENTP we własnej osobie

Poznanie mojego typu osobowości było ciekawym doświadczeniem, w końcu wiem, że jestem bardziej ekstra- niż introwertykiem. Mój typ osobowości reprezentuje też Nikola Tesla () i Thomas Edison, także mam doborowe towarzystwo. Ponadto, jak się okazuje, moja mama reprezentuje kompletnie odwrotny typ niż ja, ISFJ, znany szerzej jako syndrom Matki Teresy. Teraz, skoro już oficjalnie wiem, że jestem kreatywna, energiczna, ciekawa świata, impulsywna i pełna pomysłów, będzie mi się żyło, podróżowało, piło browary i projektowało jeszcze lepiej. Zmotywowało mnie to do napisania jednego, a nawet pary wywodów. A może bardziej zainteresuję się psychologią?

Zainteresowanych testem odsyłam tutaj. Tu z kolei polskie tłumaczenie. Odpowiedzenie na 72 pytania zajmuje kilka(naście) minut i na pewno nie daje profesjonalnych rezultatów, ale zawsze można dowiedzieć się o sobie czegoś ciekawego.

55 komentarzy:

 1. ja to chyba jestem wieczny introwertyk, choć to też dziwnie, bo lubię kontakt z ludźmi, ale bardziej mi się podoba ten przez Internet. Lecę więc robić test i podzielę się wynikami :D

  OdpowiedzUsuń
 2. dwie literki nam się pokrywają, ja jestem INFP :) i się śmiesznie złożyło, bo właśnie się oderwałam od pisania rozprawki o "Nowym Wspaniałym świecie", którego autor też był INFP :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne zdjęcie :)
  Niestety nie ma 16 typów osobowści jest ich dużo więcej. Ten test nie jest miarodajny. Jako zabawa jest spoko. Ale nie należy poświęcać mu zbyt dużo uwagi. Polecam wygooglować sobie krytykę naukową tego testu. Też kiedyś byłem zajarany tym testem oraz enneagramem. Niesetety naukowe źródła rozrywają na strzępy obydwa testy.

  Po czym poznać dobry test? Trzeba za niego zapłacić ;) [joke obviously]

  Zaraz sobie go rozwiąże i zabawie się w ocenę, w jakim procencie wynik testu będzie się pokrywał z rzeczywistością :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrobiłem ten test. LOL xD
   Kiedyś robiłem legitimate test psychologiczny. Nadal mam jego wyniki w domu. Porównałem te wyniki z tym co mi wyszło z tego on-line testu. Wyniki są taaaak bardzo odległe od siebie xD.

   Mi się w tym teście nie podoba to, że mam wybór tylko yes or no, podczas gdy na wiele pytań nie dałbym ani takiej ani takiej odpowiedzi.

   Hmmmm damn :D

   Usuń
  2. zgadzam się, powinno być więcej odp :p ale też zrobiłam test, dziwne rzeczy powychodziły xD

   btw. śliczna jesteś na tym zdjęciu

   Usuń
 4. Odkąd pamiętam, uważam się za introwertyczkę, no ale co mi szkodzi rozwiązać jeszcze jakiś tekst :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. o! A ja zupełnie o czym innym. Inny wygląd bloga - super! :) Jeszcze gdyby czcionka była większa to byłoby idealnie :D Wystawiasz mój wzrok na wieelki wysiłek. No dobra, zabieram się za test.

  OdpowiedzUsuń
 7. oejjku, widocznie mnie tak dawno nie bylo, ze tak duzo sie tutaj pozmieniało :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Robiłam ten test kiedyś :D Jestem Introwertykiem, postrzegam świat przez zmysły, emocje dochodzą pierwsze do głosu,a co do ostatniego, to nie pamiętam, ale raczej obserwacja :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja też nie wiem czy jestem bardziej introwertykiem czy ekstrawertykiem. Chyba łączę obie te cechy, ale test chętnie rozwiążę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. HAHAHAHA, okej ten test zwalił mnie z nóg. Wyszło mi INTP czyli... ARCHITEKT. więc wychodzi na to, że moje obijanie się, picie piwa, analizowanie wszystkich i wszystkiego oraz miłość do samotnych spacerów w czasie kiedy powinnam projektować, są jak najbardziej na miejscu ♥

  OdpowiedzUsuń
 11. Robiłam sobie kiedyś podobne testy, właściwie szkoła i znajomi mnie zmuszali, bo mi sie nigdy nie śpieszyło do poznania swej osobowości. Starczy, że muszę z nią żyć. Nie umiem określić, czy jestem intro- czy ekstrawertykiem. Ludzie są mi potrzebni, ale często mam ochotę rzucić wszystko w cholerę i żyć w pustelni. Lubię spacerować z przyjaciółmi i lubię włóczyć się sama. Jedyne czego jestem pewna to to, że jestem cholerykiem oraz że uwielbiam obserwacje. No i oczywiście artystyczna dusza, umysł całkiem nieścisły.
  Za to ,,patronów" (osoby o charakterze podobno takim jak ja wg. jednego testu) mam całkiem niezłych, Egdar Poe i Kurt Cobain, moi idole jeżeli chodzi o sztukę. Yeah, zawsze chciałam być jak oni :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie lubię tych testów i określników charakteru i osobowości... Ograniczały mnie zawsze, bo sugerowałam się nimi bardziej niż tym, jaka jestem tak serio-serio XD

  OdpowiedzUsuń
 13. Bina, za dużo myślisz :D ja się tam nie wpasowuję w żadne wyniki testów psychologicznych, od dziecka powtarzano mi, że nie można mnie dopasować pod żadną kategorię. Ale to i dobrze, bo ja lubię swoją dziwną wyjątkowość :P

  OdpowiedzUsuń
 14. ja tam się boje dochodzić jaka ja w środku.. to nie dlaaaa mnie :D ale brawo za odwagę!

  OdpowiedzUsuń
 15. Zapomniałaś dodać, że mój typ osobowości ma też Tom Cruz. Jeśli nie zrobię zawrotnej kariery aktorskiej to przynajmniej świętą zostanę ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Z tym intro- i ekstrawertyzmem też mam spory problem. Potrafię byś skrajnie w jednej albo drugiej opcji. Trochę się boję tego testu, jeszcze się okaże, że nie jestem wspaniała:) Albo, że jestem, ale nie potrafię tego wykorzystać.

  OdpowiedzUsuń
 17. Niby tutaj wyszło mi INFJ, ale różnie to bywa z różnymi tego rodzaju testami, więc średnio w to wierzę. Zresztą, wystarczy, że w kolejnym podejściu wybiorę 2 czy 3 inne odpowiedzi niż teraz i wyjdzie mi INTP, INFP albo INTJ, bo to miałam na pograniczu. Zresztą tak samo mam z Enneagramem ;P

  OdpowiedzUsuń
 18. Okey, test zrobiłam z ciekawości. Wyszło mi INTJ i w zasadzie chyba tego się spodziewałam. Choć w kilku przypadkach brakowało mi odpowiedzi "Tak i Nie", ponieważ to nie do końca było Nie i nie do końca było Tak. Ale ogólnie ciekawe pytania :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Trochę to wszystko zawiłe ale w sumie mnie zaciekawiłaś! Będę miała chwilę to zrobię ten test!:)

  OdpowiedzUsuń
 20. W sumie test potwierdził wszystko, co myślałam :D I jestem Twoim kompletnym przeciwieństwem => ISFJ.
  Fajne doświadczenie :)

  OdpowiedzUsuń
 21. aż się zainteresuję i zajrzę ... :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Hehs, jestem Twoim przeciwieñstwem :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak ty to zrobiłaś ze ta twarz się rusza ? też tak chce ! zdradź błagam :)

   Usuń
 23. Jaka ty jesteś mądra i za razem zabawna :D uwielbiam twoje szalone posty

  OdpowiedzUsuń
 24. Zdecydowanie jestem introwertyczką!

  OdpowiedzUsuń
 25. ale to jest wszystko ciekawe! mądra dziewczyna z Ciebie :)

  mogę prosić o klikanie w linki Sheinside w moim nowym poście ? :)

  OdpowiedzUsuń
 26. O nie, tjak teraz zachęcisz mnie do badania swojej osobowosci, to nigdy lekcji nie odrobię...
  Chociaż, no dobra, czasami robie takie testy, czytam horoskopy, ale tylko z ciekawości świata. Mam czelność twierdzić , że jestem, jako człowiek, zbyt złozonym mechanizmem, by dało sie go określić kilkoma literami. ot co :P
  Co intro/ekstrawertyzmu, to jestem ekstrawertykiem z chorobliwą nieśmiałością, ech, takie przykre połączenie.

  Elokwencji... nie, właśnie przy pisaniu tego posta wściekałam się, że jest nie tak, jak powinno. Kolejny napiszę już inaczej, muszę się jakoś rozwijać... Chociaż ostatnio mam tyle do pisania, że nie mogę juz patrzeć na litery...( nie, trochę siebie okłamuję, ja za bardzo lubię tworzyć!) No, to powrotu elokwencji życzę, choć moim zdaniem, tekst jest napisany świetnie.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 27. czytam pierwsze akapity i se myśle - wtf, bobinku, oszalałaś, nic nie rozumiem, jestę tempakię.

  a teraz idę zrobić ten test, pewnie wyjdzie mi, że jestem innoidiotą

  OdpowiedzUsuń
 28. wyszło mi, że mogę zostać Twoją mamą, bo jestem ISFJ
  Introvert(33%) Sensing(12%) Feeling(38%) Judging(56%) :D

  OdpowiedzUsuń
 29. Cisi, przyjaźni, odpowiedzialni i sumienni. Rzetelni w wywiązywaniu się ze swoich obietnic. Dokładni, drobiazgowi i precyzyjni. Lojalni, dbający o innych, zauważają i zapamiętują szczegóły dotyczące innych ludzi którzy są dla nich ważni, zainteresowani tym co czują inni. Dążą do stworzenia harmonijnego i uporządkowanego środowiska w pracy i w domu. - no kuwa to ja! :O

  OdpowiedzUsuń
 30. Ja na pewno jestem introwertykiem. Ludzie męczą mnie na dłuższą metę, lubię sobie posiedzieć sama, albo z kotem :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Jesteś w elicie :D Wyczułam Cię, od zawsze postrzegając jako niezmiernie interesującą osobę :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Po przeczytaniu Twojej notki, stwierdzam jednoznacznie, że ja na pewno jestem ekstrawertykiem. Nie znoszę samotności i ciszy, chociaż czasami i mi się ona przydaje :)

  OdpowiedzUsuń
 33. sama nie wiem czy to tak prosto można podzielić, większość osób pewnie jest takim "miksem" osobowości:)

  OdpowiedzUsuń
 34. Ciężko by mi się było podzielić na te cechy. Niby cośtam przeważa, ale jednak mały procent nie wystarcza żeby kategorycznie określić z której strony barykady jestem :P

  OdpowiedzUsuń
 35. Ja tam nie lubię się zamykać w takich testach... że niby jakaś specjalna osobowość, ech, no ale to ja. Jestem sobą!
  Introwertyk ze mnie żaden - to na pewno. Kocham towarzystwo!

  OdpowiedzUsuń
 36. No nie mogę, dokładnie to dzisiaj robiliśmy na angielskim, nawet nam babeczka tę stronę podawała ;p

  OdpowiedzUsuń
 37. Zawsze miałam ogromny problem z określeniem czy jestem introwertyczką czy ekstrawertyczką. Ale chyba jednak nieznacznie przeważa introwertyzm, mimo że uwielbiam być pośród ludzi:) Naprawdę ciekawe wyniki, sama zaraz pyknę sobie ten test :)

  OdpowiedzUsuń
 38. ja to w sumie nie wiem co ja jestem ;p

  OdpowiedzUsuń
 39. Jaaa, zaraz idę sprawdzić, co ja jestem :D

  OdpowiedzUsuń
 40. Sprawdziłam i jestem ISFJ - Introwertyk Percepcjonista Uczuciowiec Sędzia :) w sumie to chyba się zgadza :D przynajmniej tak mi się wydaje :)

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 41. Idę robić test! A Tobie ten opis pasuje jak ulał! :D

  OdpowiedzUsuń
 42. nie przypominam sobie żebym kiedykolwiek wcześniej robiła taki test, więc wykonałam i wyszło ISFP, i jest w tym prawda

  OdpowiedzUsuń
 43. zazwyczaj wychodzi mi INFP, tutaj INTJ, ale dwie ostatnie litery mają 1% przewagi
  próbowałam się w to zagłębić, ale kiedy doszłam do funkcji poznawczych to nagle stałam się ekstrawertykiem, więc wymiękłam :P

  OdpowiedzUsuń
 44. :) Ciekawie czyta się wypowiedzi osoby o tym samym typie osobowości :D To prawie tak jakby pisało się o tym samemu !!! Świetne doświadczenie :)

  OdpowiedzUsuń
 45. U mnie wyszło ISFP.
  Szkoda, że tak mało mężczyzn ma taką osobowość. Czuję się przez to odosobniony.

  OdpowiedzUsuń

pisz co chcesz, ale ZASTANÓW SIĘ DWA RAZY ZANIM POPROSISZ O OBSERWACJĘ BO PRZYJDĘ I CIĘ ZJEM