piątek, 29 sierpnia 2014

Trip raport


Haha, oj Sabinka Sabinka, taki tytuł dajesz, jakbyś miała pisać o czymś zupełnie innym. Żartownisia.

WARNING: contains zdjęcia z telefonu. czekam na wywołanie lomo.

^belgrad^

Jak być może wiecie, miałam przez miesiąc jechać autostopem przez Bałkany. Pojechałam, dojechałam (nawet dalej niż planowałam) i w końcu, niestety, wróciłam! Cała i zdrowa, zgodnie z oczekiwaniami. Mądrzejsza, bogatsza w doświadczenia, ale biedniejsza w pieniądze, zdecydowanie ciemniejsza, ogarnięta z wiedzą na temat państw bałkańskich, zajarana, zmotywowana, pełna energii.

^kotor, czarnogóra^

Przedstawiam statystyki:
3600 przejechanych kilometrów.
48 kierowców (autostop), niestety również dwa pociągi i jeden autokar.
12 państw: Polska, Słowacja, Węgry, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Albania, Macedonia, Bułgaria, Turcja, Grecja.
2 kontynenty - tak, dotarłam do Stambułu i posiedziałam parę dni po azjatyckiej stronie. Liczy się.
3 morza: Adriatyckie, Marmara i Egejskie.
21 miast i miasteczek .
setki wspaniałych ludzi.

 ^Szkodra, Albania^

Ok, statystyka robi się mało konkretna, więc ją zakończę. Podróż przeszła wszelkie oczekiwania, nauczyłam się sporo o historii tej części Europy. Podróżowanie stopem ma taki urok, że poznaje się miejscowych, którzy chętnie opowiadają historie.. Oczywiście bardzo subiektywnie, co daje ciekawy obraz całości. Podczas podróży naoglądałam się wspaniałych krajobrazów - morza, jeziora, lasy, góry... Nie zabrakło też ton śmieci, pastuchów, pojazdów, które wyglądały niemal na ręcznie sklecone, cyrylicy, meczetów, krów na drodze i innych przygód.

^Struga, Macedonia^

Bałkany są rewelacyjne. Ludzie są niesamowici a brak typowych atrakcji turystycznych, z których słynie zachodnia Europa, czyni ten region bardziej urokliwym, gdyż nie jest zalany turystami. Jeziora w Macedonii są fantastyczne! Belgrad to magiczne miasto. Chyba najbrzydsze, jakie widziałam, ale to właśnie czyni je świetnym. Jego brzydota jest paradoksalnie bardzo atrakcyjna, a nocne życie robi niesamowite wrażenie. Grecy to bardzo ciepli ludzie, a Sofia to druga Warszawa. Tyle opowieści.

 ^Stambuł, Turcja^

Jak widzicie nie mogę zebrać myśli. Napiszę jeszcze kilka wywodów, między innymi o Albanii, która była największym zaskoczeniem tego wyjazdu. Albania FTW. I Stambuł. Belgrad też.

^Saloniki, Grecja^
Blog Widget by LinkWithin